Hedrande 2:a plats till Ljusdal

Efter fullbordade 72 hål som varvats med Bästboll, Foursome och Singelspel så höll Ljusdals representationslag hela vägen in i mål och säkrade andra platsen i Div 2 Nedre norra. Våra spelare Rasmus Andersson, Vilgot Gunnarsson, Ulf Norrby och Robin Mårtensson- Nilsson höll ihop sitt spel väldigt bra och även om orken tröt på sista 9 så höll men emot och kunde behålla sin 2:a plats.

Hela lagets prestation måste anses som väldigt bra då man säkrar 2:a platsen på enbart 4 personer och när man dessutom saknade medföljande lagledare tvingades man även sköta det praktiska på egen hand vilket för många skulle leda till tappat fokus.

Så vad händer då nu ? Jo inget mer än att vi behåller klubbens plats i Division 2 då enbart segraren tar steget upp i ettan.

När sista putten rullats i kopp under veckans seriespel fanns en del slutsatser att dra:

* Klubbens ungdomar Rasmus Andersson & Vilgot Gunnarsson spelade fantastisk bra golf under tävlingens 72 hål.

* Robin Mårtensson- Nilsson spelar som vanligt stabilt och förtjänar sin plats som klubbens nr 2 i HCP rankingen

* Klubbens nr 1 och PRO Ulf Norrby har verkligen fyllt 50 vilket vi hört sätter sina spår efter ha hört följande
citat: ”Kroppen var slut redan efter 18 håls inspel”

* Om klubbens målsättning ska vara spel i division 1 behöver vi fler spelare till laget och förhoppningen är att fler juniorer tar ytterligare ett steg i sin utveckling under sommaren.

Till sist ett grattis till bra spel

Här är hela resultatlistan