Memira Open 2015

memira_logo

29 Juli – 1 Augusti 2015

Finalister 2015

vinnare_memira_2015_webb

 

Från vänster: Olle Sundin, Peter Josefsson, Anton Jansson, Kent Lindqvist, Mattias Wallström,
Roger Dahl, Petter Bergman, Mats Jerfström, Mattias Meijer och Jesper Nilsson

Dag 3, sista finaldagen.

Återigen spelades den sk. Openslingan och ledarbollen bestående av Jesper Nilsson, Mattias Wallström, Mattias Meijer och Roger Dahl spelade sist i fältet med teetime 13:28.

ftersom banan är av tuff karaktär med svåra greenområden och något fler bunkrar än hemma så fanns ändock chansen för de i ledarbollen att komma ikapp Jesper.

Trots detta höll Jesper sina tävlingsnerver i styr och gick en mycket godkänd runda på 78 slag netto och var för dagen ensam under 80.

Vi gratulerar Jesper Nilsson till ett strålande spel under samtliga finaldagar och slutsegern i Memira open 2015.

jesper

Jesper Nilsson767278226
Mattias Wallström738582240
Mattias Meijer807883241
Kent Lindqvist848080244
Roger Dahl857985249
Olof Sundin838981253
Peter Josefsson828690258
Anton Jansson948186261
Petter Bergman929383268
Mats Jerfström869491271

Efter två dagars inspel på El prat där vädret varit strålande men bitvis starka vindar så känner nog de flesta på resan en viss ödmjukhet inför de olika banornas svårighetsgrad. Bland annat så är greenområdena med mycket djupa bunkrar och supersnabba greener en stor utmaning för hela startfältet.

Så har då våra finalister klarat av andra dagens tävlingsspel. På programmet för dagen stod den sk. openbanan. En mix av golfhål som spelades senast under europatouren och spanska öppna. Efter dagens spel ser vi en liten skiftning i toppen då Jesper Nilsson höll ihop sitt spela på ett utmärkt sätt under tuffa förhållanden med fortsatt vind och trixiga greenområden.

Ställningen efter dag två:

Jesper Nilsson7672148
Mattias Wallström7385158
Mattias Meijer8078158
Roger Dahl8579164
Kent Lindqvist8480164
Peter Josefsson8286168
Olof Sundin8389172
Anton Jansson9481175
Mats Jerfström8694180
Petter Bergman9293185

Väl framme på måndagen som var det första finaldagen för våra finalister stod det klart att
nerverna var på helspänn och vindbyar upp emot 8-9 meter per sekund gjorde inte banan enklare.

Som alltid under dessa finalspel finns det spelare som bemästrar dessa förhållanden bättre än oss andra, och man inser varför just dessa tio finalister spelar final.

Två resultaten sticker ut något mer än de övriga åtta där Mattias Wallström 73 och Jesper Nilsson 76 stod för en stark prestation.

Så här är ställningen efter dag 1.

Mattias Wallström 73
Jesper Nilsson 76
Mattias Meijer 80
Peter Josefsson 82
Olle Sundin 83
Kent Lindqvist 84
Roger Dahl 85
Mats Järfström 86
Petter Bergman 92
Anton Jansson 94

Finalresa till El prat

laglista

Statistik for Memira open 2015

onsdag

torsdag

fredag

lordag